Jak jsem si málem zajojoval ve Vatikánu aneb koupil jsem za babku jízdenku do antického ráje

22. listopadu 2006

Dlouho očekávaný výlet do Říma se nakonec uskutečnil. Čtyřdenní dovolená se povedla a mám zase o několik skvělých zážitků více. Předně bych chtěl poděkovat Student Agency za skvělou nabídku zpáteční jízdenky do Říma (a nejen tam) za úžasnou cenu DVĚSTĚ KORUN ČESKÝCH! A samozřejmě taky jedné šikovné děvčici, že se nenechala dlouho přesvědčovat, aby tam jela se mnou.

Jediné mínus celého výletu byla celkem téměř 40 hodinová cesta tam a zpět. A to jsme měli ještě štěstí, jelikož oficiálně jsme měli jet o další čtyři hodiny více. Takže další poděkování patří zcela jistě řidiči. O zábavu se nám starala televize a několik kanálů s hudbou (čehož jsme moc nevyužili) a celou cestu o nás pečovala stevardka Jitka. Podávala teplé nápoje a něco na čtení. No prostě komfort „žlutých autobusů“.


A co napsat o samotném Římu?

Nevím, zda má smysl vůbec něco psát. Ono město Řím je pojmem samo o sobě a už při jeho vyslovení se snad každému vybaví všechno možné.

Foro Romano
.

Město Řím – jedno z nejkrásnějších měst, co znám. Historie na vás dýchá z každého centimetru. Obrovské množství památek a historie všude, kam se člověk podívá. Velké množství muzeí a galerií, které skrývají neuvěřitelné historické a umělecké předměty. Milovník historie si tu jistě přijde na své. Řekl bych, že se dokonce v té záplavě může utápět týdny a pořád je co objevovat.

Na druhou stranu je Řím městem s ne úplně dobře vyřešenou dopravou a s téměř nulovým počtem pěších zón. Proto se taky každou neděli uzavírá pro dopravu celá část města od Piazza Venezia až po Via Appia Antica. U nás si můžeme povzdechnout nad velmi nešťastně vyřešenou magistrálou v centru Prahy. Nicméně proti Římu je to téměř zanedbatelné. Nejnavštěvovanější památky – Koloseum, Římské fórum a Palatinum – přímo v centru města jsou z velké části obehnány největšími magistrálami, které se spojují na největší místní křižovatce Piazza Venezia, tvořící jakýsi střed města. Odtud se doprava přesouvá do dalších částí.

Když se rozhodnete vyhnout rušným ulicím a zavítáte do úzkých uliček, tak si klidu také moc neužijete. Na úzkém chodníku se budete neustále prodírat kolem zaparkovaných automobilů a motorek (velmi častý místní dopravní prostředek). Pokud půjdete středem ulice, čeká vás neustálé vyhýbání se právě projíždějícím dopravním prostředkům. Nedostatek pěších zón je znát na každém kroku a je to hodně na škodu. Místo soustředění se na kochání památkami a nasávání atmosféry města musíte být neustále ve střehu. Ale přes to všechno je Řím úžasné město se skvělou atmosférou přes den a hlavně v noci. Těžko nedoporučit jeho návštěvu. Nejlépe alespoň na týden.

Budova v Palatinu
.

My jsem měli na Řím den a půl. Stihli jsem sice to nejdůležitější a nejzajímavější, co by měl návštěvník určitě vidět, na druhou stranu jsme si spíše užívali venkovní atmosféry.

Návštěvu Vatikánu jsme si nechali na druhý den, tj. středu, kdy mívá pravidelně projev papež. Všude byla spousta lidí a já v té záplavě dojmů úplně zapomněl na své jojo a předsevzetí, že si ve Vatikánu zajojuji. Tak snad příště.

Jediným mým zklamáním byla návštěva místní restaurace. Bohužel vybraný podnik nebyl správnou volbou a jídlo mě taky úplně nenadchlo. Za 17 EUR bych čekal trochu více. Ale zmrzlina stojí určitě za to! Nepřeberné množství příchutí a neuvěřitelná konzistence. A ty porce! A měli jste už tartufo? Místní speciální dezert z hořké čokolády?

Co by měl každý návštěvník Říma určitě navštívit?

Zcela jistě Koloseum (škoda, že Astrerix a Obelix tuto památku tak zničili), Palatinum (navazující na Římské fórum, ale jde spíše o příjemnou procházku parkem), Forum Romanum (antické pozůstatky s úžasnou romantickou atmosférou) a navazující Kapitolský pahorek s nejelegantnějším římským náměstím, které navrhl Michelangelo, a množstvím muzeí. V severnější části centra Fontana di Trevi – nejslavnější pozoruhodnost Říma, v níž se ve Felliniho Sladkém životě rozkošnicky koupe herečka Anita Ekbergová. V současné době fontánu neustále hlídá policista, takže na nějaké koupání si musíte nechat zajít chuť.

Samozřejmě i Španělské schody, oblíbené to místo pro turisty i setkávání místních. A samozřejmě Vatikán. Jinak je toho spousta dalšího. Velké množství muzeí a galerií, kostelů, paláců, fontán, oblouků, sloupů…

.